PL  |  EN  |  DE

MÓJ KOŃ WYCIERA OGON!

Wycieranie końskiego ogona, a konkretnie jego nasady (rzepu) to bardzo częsta przypadłość koni. Powodów takiego zachowania może być wiele i należy sprawdzić każdą możliwość przed przystąpieniem do regeneracji zniszczonego ogona.

Zaczynamy od oględzin wytartego miejsca, sprawdzamy czy nie ma grubej warstwy brudu, ran, zaczerwienienia, wyprysków, śladów ugryzień, małych kolców roślinnych, czy skóra się łuszczy, czy nie występuje łojotok.  Aby mieć pewność, że wycieranie ogona nie jest spowodowane żadną z poważnych chorób najlepiej od razu skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Jeśli już wykluczyliśmy poważne stany chorobowe możemy przystąpić do działania.

1. Najpierw musimy pozbyć się zalegającej warstwy brudu, która nagromadziła się podczas pobytu konia na padoku i w boksie. Bardzo ważne jest, aby wyczyścić cały rzep! Także wewnętrzną stronę (od odbytu). Najlepiej sprawdzi się tu PIELĘGNACYJNY SZAMPON DLA KONI (Conditioning schampoo). Delikatnie i skutecznie oczyści skórę, załagodzi wszelkie mikrourazy, a także występujący świąd. 

Skórę rzepu ogonowego należy umyć bardzo dokładnie, po całej jego powierzchni. Zalecamy lekko poszorować opuszkami palców lub gąbką aby pozbyć się martwego już, złuszczonego naskórka. Czynność tą można zawsze powtórzyć. 

Po kąpieli ogona, zostawiamy go do wyschnięcia, lub przyspieszamy ten proces używając ręcznika. Koński włos schnie dosyć szybko.

2. Miejsce z wytartym włosiem należy nawilżać używając do tego BALSAMOWEGO SERUM NA OTARCIA (Balm skin serum). Zawarty w serum D-Panthenol, alatnoina oraz naturalne ekstrakty roślinne zadziałają jak kojący i nawilżający opatrunek na wysuszoną skórą. Załagodzą również wszelkie podrażnienia i zabezpieczą skórę przed infekcjami. 

Serum należy zastosować w tym przypadku na czystą i osuszoną skórę, nakładając w odpowiedniej ilości (tak, aby posmarować całość problematycznego miejsca).

Mycie oraz smarowanie rzepu należy powtarzać, aż do ustąpienia objawów. Jeśli ogon nie ma śladów codziennego zabrudzenia i nie wymaga kąpieli można zastosować jedynie serum. 

3. Na czas kuracji można lekko zaplatać ogon, ukrywając wytarte miejsce lub zakładać specjalny ochraniacz na ogon. Dobrze jest, zlokalizować miejsce w boksie/ na padoku o które koń najczęściej się wyciera i możliwie je zabezpieczyć, aby nie wyrządzał sobie krzywdy. Bywa i tak, że konie przebywające większość dnia w stadzie podgryzają sobie ogony z powodu zaczepek i zabawy.

Gdy mamy czas poobserwujmy behawior naszych koni.

4. Do ukończenia kuracji przyda się odżywka, która poprawi witalność włosia i dzięki bogactwu składników przyspieszy jego wzrost. Dwufazowa odżywka SHINING GLOSS VITAL (Vital) jest odpowiedzią na te potrzeby. Odżywka skomponowana na bazie ekstraktów ziołowych skutecznie poprawi kondycję zniszczonego przez wycieranie włosia.

Efekty stosowania basamowego serum na otarcia po 5 dniach. Materiał przesłany przez Ambasadorkę.

Wycieranie ogona

Najczęstsze powody występowania zjawiska wycierania ogona przez konie:

  • duża warstwa kurzu i brudu zalegająca pomiędzy włosami, a także resztki odchodów od strony odbytu
  • silnie wysuszona skóra
  • łupież
  • zachowania behawioralne koni (zabawa lub narów)
  • zbyt duża dawka białka w codziennym menu konia
  • alergia skórna
  • obecność pasożytów zewnętrznych/wewnętrznych
  • ukąszenia owadów
  • urazy mechaniczne
  • stan zapalny spowodowany infekcją bakteryjną lub wirusową, świerzb, grzybica

Pamiętajmy aby nigdy nie bagatelizować wycierania grzywy i ogona, ponieważ oprócz przykrego dla nas niszczenia atrybutów urody naszego konia może to świadczyć o jego problemach zdrowotnych.

Nazwa projektu: Opracowanie strategii biznesowej firmy Black Horse sp. z o.o.Nazwa beneficjenta: Black Horse Sp. z o.o. Wartość projektu: 150 000 PLN. Wartość dofinansowania: 75 000 PLN  Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020