PL  |  EN  |  DE

POKONAJ PROBLEM GNIJĄCYCH STRZAŁEK

K_art2.png
Sezon jesienno zimowy bywa uporczywy dla koni z delikatną i podatną na działanie bakterii podeszwą kopytową. Wilgoć w boksie, błoto, częste opady sprzyjają rozwojowi infekcji..

IMG 0156

Sezon jesienno zimowy bywa uporczywy dla koni z delikatną i podatną na działanie bakterii podeszwą kopytową. Wilgoć w boksie, błoto, częste opady sprzyjają rozwojowi infekcji. Łatwo ją rozpoznać. Strzałka staje się miękka a z kopyta wydobywa się nieprzyjemny gnilny zapach. Świadczy to o infekcji, którą należy natychmiast zwalczyć. Gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy należy jak najszybciej rozpocząć działanie.

 Aby wyprowadzić końskie strzałki z infekcji należy zastosować przede wszystkim siarczan miedzi. Jest on zawarty w PAŚCIE SIARCZANOWEJ (Sulfate paste). Produkt dostepny jest w dwóch objętościach: w poręcznej tubce (300ml) oraz w wygodnym dużym słoiku (500ml). 

Na dłonie zakładamy rękawiczki. Ochronią one nasze dłonie przed wysuszającym działaniem produktu a także przed zabarwieniem paznokci na siny kolor.

1. Aby zastosować pastę należy najpierw dokładnie umyć i osuszyć kopyto.Czyścimy dokładnie spód kopyta, za pomocą szczotki i mydła, IMG 0176spłukujemy i suszymy np. ręcznikiem.

2. Pastę mocno i dokładnie wciskamy w rowy strzałkowe, wszelkie otwory oraz poszarpane jej powierzchnie. W miarę możliwości zostawiamy konia na kilka minut na twardym, suchym podłożu, aż preparat częściowo się wchłonie.

Jeśli otwory są głębokie, warto po wciśnięciu pasty zatkać je dodatkowo pakułami lub gazikiem. Nie używamy do tego waty – sztuczne tworzywo może działać odparzająco na tkanki. Należy sprawdzić czy między piętkami nie powstaje szczelina. Jeśli tak, warto przepłukać ją przed zastosowaniem pasty wodą utlenioną ponieważ jest to trudne miejsce do umycia. 

3. Pastę stosujemy codziennie, aż do poprawy stanu kopyta.

 

Konie z tendencją do gnicia strzałek nie powinny być zamykane w boksie. Aby przyspieszyć rekonwalescencję trzeba zapewnić im ruch. Starajmy się wypuszczać konie na padok, gdzie nie przeważa błoto. W boksie powinna być sucha i wolna od obornika ściółka. Wizyta kowala pozwoli na wycięcie i pozbycie się martwej tkanki. Jeśli zauważamy objawy kulawizny należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny weterynaryjnej.

4. Dla utrwalenia kuracji oraz profilaktycznie warto używać SPRAY WYSUSZAJĄCY DO STRZAŁEK (Dry Hoof Spray)Jego bogaty skład potrójnego siarczanu (miedzi, cynku oraz aluminium) skutecznie chroni kopyto przed nawracającymi infekcjami. Spray stosujemy na oczyszczone kopyto, psikamy całą powierzchnię strzałkową oraz szparę piętkową. W zależności od tendencji konia oraz warunków stajennych zabieg należy powtarzać co 1-3 dni.

Nazwa projektu: Opracowanie strategii biznesowej firmy Black Horse sp. z o.o.Nazwa beneficjenta: Black Horse Sp. z o.o. Wartość projektu: 150 000 PLN. Wartość dofinansowania: 75 000 PLN  Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020